Naise tervis
Rasedus on naise jaoks muutuste ja kohanemiste aeg. Sel ajal läbib keha väga suuri füüsilisi muutusi ning paljud naised lepivad valude ja vaevadega kui raseduse lahutamatu osaga.
Uuringud on näidanud, et rasedusaegsed seljavalud on üldjuhul kroonilist laadi seljavalud, mis on enne rasedust ravimata ning koormuse suurenedes taas end ilmutavad.
Kiropraktiline ravi on oluline kogu raseduse ajal ning samuti sünnitusest taastumisel. Kiropraktilise ravi efektiivsuse pärast soovitab Rahvusvaheline Kiropraktiliste Lastearstide Assotsiatsioon (ICPA) rasedatel naistel kiropraktilist kontrolli, et leevendada valusid terve raseduse vältel.
Miks ikkagi tunnevad naised raseduse ajal valu? Kuna naise keha läbib raseduse ajal suuri hormonaalseid ja struktuurseid muutusi, siis tekitab see pingeid, mis toovad tihtipeale kaasa kaela- ja seljavalusid. Tulevase ema kehakaal tõuseb raseduse vältel keskmiselt 13-18 kg. Selline dramaatiline kehakaalu tõus võib kaasa tuua lülisamba muutusi ja/või rühi moondumist, mis omakorda võivad mõjutada nii närve, lihaseid kui ka liigeste liikuvust.
Suurenenud koormus võib omakorda lubada valul kiirata jalgadesse, põhjustada õlavalu, või olla põhjuseks käte ja jalgade tuimusele.
Kiropraktilise ravi positiivsed tulemused ei piirdu vaid rasedatega. Rasedusjärgsed kasutegurid on samuti arvestatavad. Kiropraktika tulemuslikkust emotsionaalse stressi leevendamisel on tunnistatud aastaid. Kiropraktiline ravi on tähtis nii raseduse ajal kui ka sünnitusest taastumiseks.
Rasedusjärgne hoolitsus
Olenemata sünnituse kogemusest on see väga intensiivne muutuste ja kohanemise aeg. Lisaks emotsionaalse skaala suurenemisele põhjustavad hormoonid raseduse ajal ja pärast rasedust vaagnasidemete lõtvumise ( või ületoonuse), mis tekitab tihti seljavalu, alakõhuvalusid ning kiirgavat või radikuliidilaadset valu jalgadesse. Ühtlasi võib tekkida kaela-, pea- ja õlavalu.
Ei ole liiga vara või hilja alustada taastusprotsessi, tule siis kui oled valmis. Eriti kasulik võib ravi olla raskete sünnituste ning keisrilõigete korral.
Perimenopaus / Menopaus
Ei ole popp teema, millest sotsiaalsetes kanalites soovitakse rääkida. Ometi on see naise elukaare väga suur osa ning sellealane teadlikkus aitab oma keha ja sellega kaasnevat paremini mõista.
Menopausi normaalvanuseks peetakse 50-52 aastat. Perimenopaus algab 6-7 aastat varem. Sageli seostatakse menopausi kuumahoogudega, ent see pole kõige levinum sümptom.
Tihti kurdavad naised õlavöötme valu, magamatust, mäluprobleeme, depressiooni ja ärevust, teadmata, et need sümptomid on sageli seotud perimenopausiga.
On palju võimalusi keha ette valmistada menopausiks samuti sellega mugavamalt toime tulekuks.